PVRH Andrej Plenković s mjesta pada bespilotne letjelice u Zagrebu: Danas će se iskopati njezin glavni dio, vjerujemo da će nam vještačenje dati više informacija. Ali, ključ je bolja komunikacija među NATO članicama. Ovo se moglo dogoditi bilo kome te ćemo zato dignuti to pitanje na svim razinama – i političkoj i vojnoj. Na ovakvu se prijetnju moralo reagirati. Ne daj Bože da se ponovi. Zašto nas Mađarska nije obavijestila, to moraju odgovoriti njene vlasti. S naše strane, Hrvatska će dodatno investirati u protuzračnu obranu i razgovarati s partnerima da nam pomognu u tom nastojanju.

„I rumunjski i mađarski i hrvatski zračni prostor ujedno su i zračni prostor NATO-a, očito nam je potrebna tješnja suradnja. Provode se istražne radnje, znamo da je riječ o letjelici sovjetske proizvodnje koja je lansirana s teritorija Ukrajine, ali se još uvijek ne zna u čijem je posjedu bila. Ne znamo ni je li se to dogodilo slučajno, kao plod greške, ili je bilo namjerno. Srećom u nesreći, nije bilo ljudskih žrtava“ – također je poručio predsjednik Vlade RH i HDZ-a s mjesta pada letjelice na zagrebačkom Jarunu.

Na sastanku Europskog vijeća u Versaillesu

Andrej Plenković još jučer je na sastanku Europskog vijeća u Versaillesu upoznao sve EU lidere o padu letjelice:

– Primili su moju informaciju s maksimalnom ozbiljnošću, svjesni da se to moglo dogoditi i njihovim zemljama. Nije normalno da ovakva letjelica, veličine 14 metara i teška 6 tona, prođe dvije države i samo doleti u Hrvatsku. Da smo dobili informaciju od onih koji su je ranije detektirali, svakako bismo reagirali. Ovo je ozbiljna situacija u kojoj sve službe moraju biti na najvišoj razini spremnosti. Naši eksperti provode sve potrebne izvide, a saznanja ćemo podijeliti s drugima – najvažnije je utvrditi tko je lansirao letjelicu i je li došla namjerno ili greškom.

PISMO EU & NATO ČELNICIMA: Ozbiljni incident zahtijeva bolju komunikaciju i suradnju

Čim se vratio iz Versaillesa, hrvatski premijer održao je sinoć brifing s članovima Vlade RH i čelnicima sigurnosno-obavještajnog sustava o sigurnosti zračnog prostora i razini spremnosti svih službi. Uputio je i pismo čelnicima država članica i europskih institucija te glavnom tajniku NATO-a.

– Kako bismo se učinkovito nosili s ovakvim situacijama, bitno je nastaviti jačati naše mehanizme za razmjenu informacija i brze koordinirane odgovore. Stoga vas pozivam da podijelite s nama sve informacije koje biste mogli imati o ovom incidentu – stoji u pismu koje je Plenković poslao šefovima država ili vlada članica EU-a, predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, visokom predstavniku EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepu Borrellu i glavnom tajniku NATO-a Jensu Stoltenbergu.

Kontekst ruske agresije na Ukrajinu

U kontekstu ruske agresije na Ukrajinu i rata, ovaj ozbiljni incident zahtijeva tješnju suradnju između članica EU-a i saveznika u NATO-u – dodaje se u pismu u kojem se opisuje da je besposadna letjelica pala blizu središta Zagreba, u parku pokraj studentskog doma u Zagrebu, u kojem je smješteno 4.5 tisuće studenata:

– U dosadašnjoj istrazi ustanovljeno je da se radi vojnom izviđačkom dronu srednjeg dometa s operativnim doletom od tisuću kilometara TU-141 Strizh, koji je proizveden u bivšem Sovjetskom Savezu. No još ne znamo tko je lansirao dron niti je li njegova putanja bila namjerna ili je bio izvan kontrole.